Wywiad – Jak zostałem Testerem!


Jak zostałem Testerem!


Postanowiłem zebrać kilka najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które myślą o zostaniu Testerem Oprogramowania. Mimo, że na blogu są odpowiedzi na nie to chciałbym pokazać Ci jak postrzegają to goście wywiadu “Jak zostałem Testerem!”.

Na te popularne pytania odpowiedzą Marek, Karol i Bartek. 

Marek – Wcześniej pracowałem w Banku. Obecnie JR Tester w Sii Poland. Moje hobby to gry komputerowe, beletrystka, fantasy, moje dzieciaki.

Karol –  Całe dorosłe życie pracuję w IT. Na początku jako programista potem specjalista ds wsparcia systemów. Testowanie było gdzieś tam obok i cały czas się do mnie uśmiechało. Postanowiłem więc spróbować – studia kierunkowe, pierwszy udział w TestingCup, pierwszy wyjazd na TestWarez, certyfikat. Dopiero po niecałym roku zgłębiania tematu i kilku zainwestowanych tysiącach stwierdziłem, że to jest to co chcę robić w życiu i do dzisiaj zdania nie zmieniłem a minęły już od tamtego czasu prawie 4 lata. Obecnie pracuję jako specjalista QA w zagranicznej firmie.

Bartek – Zanim zostałem testerem, to pracowałem w banku jako doradca, kasjero-dysponent. Mały zarobek, oraz korporacyjne zasady zmotywowały mnie do zmiany branży. Lubię uprawiać sporty – rower, siłownia. Zajmuję się Dj-ingiem od ponad 10 lat. Grywam na imprezach w całej Polsce: https://www.mixcloud.com/kuczer/

Prowadzę blog graffiti: http://graffiti-ponad-prawem.tumblr.com

Czemu postanowiłeś zostać testerem, jaką miałeś motywacje?

Marek – Wypaliłem się w bankowości, więcej nie byłem w stanie osiągnąć, szukałem ciekawszej branży, bardziej elastycznej, mobilnej.

Karol – Tak jak napisałem wcześniej, od decyzji do pierwszej pracy minął prawie rok w trakcie którego zainwestowałem mnóstwo mojego czasu i jeszcze więcej pieniędzy. Postanowiłem się najpierw do tego solidnie przygotować. Jeżeli chcesz zostać testerem nie mając technicznego wykształcenia, certyfikatów, szkoleń, praktyki własnej czy znajomości (które to można bardzo łatwo nabyć biorąc udział w testerskich spotkaniach czy konferencjach) to nie tędy droga. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że są jednostki, którym się uda ale zdecydowana większość będzie się tylko frustrować podczas wysyłania setnego CV i czekania na jakąkolwiek odpowiedź.

Bartek – Postanowiłem zostać testerem, ponieważ zawsze lubiłem komputery, i świat IT. Począwszy od pierwszych pecetów 386 zawsze mnie ciekawiło co się znajduje w środku. Często rozkręcałem go, wymieniałem części, dokładałem nowe części. To były czasy gdy nie było internetu, a ciekawość była tak silna, że samemu się kombinowało. Soft też mnie zawsze ciekawił. Kiedyś tak namieszałem w biosie, że żaden informatyk nie mógł tego naprawić 😉

Czy nie mając wykształcenia informatycznego trudno jest zostać testerem?

Marek – Nie można zupełnie być oderwanym od komputerów i próbować wchodzić do branży. O ile ktoś na co dzień korzystał z komputera z sieci, w pracy domu to nie potrzebuje wykształcenia kierunkowego aby, zostać testerem w IT.

Karol – Oczywiście, że tak. Przy czym trudnością w tym przypadku jest konieczność poświęcenia większej ilości czasu na naukę i przestawienie swojego myślenia na “zerojedynkowe”. Nie tylko każdy tester ale każdy “człowiek” IT musi mieć solidne podstawy techniczne, bez tego nie wyobrażam sobie pracy w tym zawodzie.

Bartek – Nie jest trudno zostać testerem nie mając wykształcenia informatycznego. Sporo wiedzy na temat testowania można zaczerpnąć z internetu. Są też Kursy i szkolenia, które dają wiele możliwości

Jakie umiejętności są kluczowe w pracy testera?

Marek – Dociekliwość i cierpliwość, testowanie nie zawsze jest ciekawe i porywające, bywa meczące, nużące oraz nudne, trzeba umieć radzić sobie z tym. Potrzebna jest podstawowa wiedza z obsługi programów i aplikacji, podstawowa wiedza o komputerach również może się przygadać. Ale czy jakieś umiejętności techniczne….raczej nie.

Karol – Umiejętności techniczne konieczne do podjęcia pracy w dużym stopniu zależą od tego na jakim stanowisku pracujemy. Ja wyznaję zasadę, że każdy tester niezależnie od swojej specjalizacji, miejsca pracy czy dziedziny jaką się na co dzień zajmuje powinien wiedzieć trochę o wszystkim. Po to aby w każdym momencie być przygotowanym na podjęcie nowych wyzwań. Co do umiejętności miękkich to przede wszystkim komunikatywność. W dojrzałych organizacjach rozmawia się dużo i często – zwłaszcza z klientem po to aby był on zadowolony z każdego etapu pracy naszego zespołu. Nie muszę mówić, że często tester jako osoba posiadająca największą wiedzę biznesową o produkcie jest stawiana na pierwszej linii frontu – frontu do zagranicznego klienta więc bardzo dobra znajomość języka angielskiego w tym zawodzie jest sprawą kluczową.

Bartek – Dyscyplina, organizacja pracy, praca zespołowa, tworzenie nietypowych scenariuszy testowych

Co sadzisz o ISTQB, czy warto posiadać ten certyfikat?

Marek – Warto. Przy podobnych kandydatach zawsze wygra ten z certyfikatem.

Karol – Oczywiście, że warto. Uważam, że osoba która nie tylko posiada wiedzę potwierdzoną przez certyfikat ale była na tyle zdeterminowana żeby ją zdobyć jest znacznie bardziej wartościowa na rynku pracy od osób które żadnego certyfikatu nie posiadają.

Bartek – Myślę, że warto posiadać ten certyfikat, ze względu na to, że pracodawcy bardzo sobie go cenią. Jeżeli chodzi o część techniczną tego certyfikatu, to nie mam zdania, ponieważ jeszcze nie miałem okazji przystąpić do niego

Jak wyglądał twój pierwszy tydzień w pracy?

Marek – Szkolenia …….nauka , oczekiwanie na komputer to jak wszędzie , nie tylko w IT.

Karol – Szczerze? Niestety nie pamiętam – zostałem od razu rzucony na głęboką wodę w środek różnych projektów. Zamieszanie było ogromne więc nie jestem w stanie wyekstrahować z pierwszego okresu mojej pierwszej pracy jako testera żadnych szczególnych wspomnień.

Bartek – Ciężko 🙂 Nigdy wcześniej nie pracowałem w IT, ani nie byłem po żadnym szkoleniu, więc trudno było na początku się w tym wszystkim połapać

Co najbardziej podoba ci się w pracy testera?

Marek – Różnorodność możliwości, każdy znajdzie nisze dla swoich ulubionych testów, 🙂

Karol – Ciągłe wyzwania. Ta praca nie ma prawa nigdy się znudzić. Jednego dnia robisz testy regresji, drugiego napiszesz kilka testów automatycznych a trzeciego zamykasz sprint i pokazujesz klientowi efekty pracy całego zespołu.

Bartek – Ludzie z którymi współpracuje – zarówno klienci, jak i znajomi z branży, projekty w których biorę udział, to, że mam wpływ na projekt, zadowolenie klienta, aplikacje które są publiczne, i ludzie z nich korzystają

Czy według ciebie zawód testera ma przyszłość?

Marek – Tak, również auotmaty. Jednak nie zastąpią one w pełni testów manualnych.

Karol – Przewrotnie odpowiem, że nie ma. To znaczy mam nadzieję, że nie ma i zawód testera oprogramowania będzie powoli ginął i w końcu zniknie tak jak dinozaury. Nie widzę najmniejszego sensu w tym żeby utrzymywać ludzi, którzy są tylko i wyłącznie testerami bo to powinno należeć do osób wytwarzających oprogramowanie. Potrzebne będą natomiast osoby na stanowisku quality assistance, czyli wszechstronni specjaliści zajmujący się wyznaczaniem szlaków, celów i będący swego rodzaju ewnagelistami jakości w swojej organizacji.

Bartek – Tak. Branża IT cały czas się rozwija, i coraz większe jest zapotrzebowanie na testerów

Jaką dałbyś rade osobą, które chcą zostać Testerami Oprogramowania?

Marek – Pokaz się!!!!!!

Karol – Jeżeli jesteście zdeterminowani to szukajcie pracy – jakiejkolwiek bez względu na stawkę godzinową czy rodzaj umowy. Traktujcie to jako inwestycję, która na pewno w niedługim czasie Wam się zwróci i to kilkukrotnie.

Bartek – Z wiarą w siebie przenosisz góry

Jeżeli zainteresowałeś się tematem Testowania Oprogramowania to zapraszam Cie do serii artykułów Kurs na Testera Oprogramowania krok po kroku.

Udostępnij i podziel się z innymi!
  • 9
  •  
  •  
  •  
  • 9
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o