Toastmasters Club


Czym jest Toastmasters Club?


Jest to jedna z największych organizacji non-profit, o zasięgu międzynarodowym. Jej celem jest kształcenie i rozwijanie umiejętności z zakresu komunikacji, przemawiania publicznego i przywództwa. Organizacja została założona w USA i do tej pory zrzesza 280 tysięcy członków w 116 państwach.


Czego możesz nauczyć się w Toastmasters?

Image

Przychodząc na spotkanie możesz spodziewać się ciepłego przywitania ze strony uczestników. Zostaniesz szybko zauważony i wciągnięty we wspaniałą atmosferę, jaką tworzą członkowie. Są to ludzie, którzy przede wszystkim zainspirują Cię swoją energią i chęcią rozwoju. Spotkasz naprawdę różne osoby w szerokim przedziale wiekowym, co czyni spędzony czas jeszcze ciekawszym. Możesz porównywać swoje poglądy z innymi czy dzielić się pasjami.

Na spotkaniach nauczysz się:

 • jak należy poruszać się po scenie
 • jak modelować swoim głosem, aby zaciekawić słuchaczy
 • jak odpowiednio gestykulować (gestykulacja spójna z twoją mową wzmocni przekaz)
 • panować nad stresem
 • dawać konstruktywny feedback (opinie)
 • przyjmować feedback i przełożyć go na poprawę swoich umiejętności

A także poszerzysz swój zasób słów czy będziesz potrafił odnaleźć się podczas niespodziewanych pytań, np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej.


Dla kogo jest Toastmasters?

Image

Tak naprawdę to dla wszystkich, nie ma żadnych wymagań czy ograniczeń. Wszyscy się komunikujemy, jedni lepiej, inni gorzej. Nie jest to coś, z czym się rodzisz, nauczyłeś się tego, lecz nie zawsze w poprawny sposób. Najprościej – skoro nauczyłeś się mówić, teraz naucz się robić to poprawnie. Tak, by to, co chcesz powiedzieć docierało do jak największej grupy ludzi i żebyś potrafił zainteresować swoich rozmówców tym, co masz do powiedzenia. W każdej sferze życia wykorzystasz umiejętność komunikowania się, od tego zależy jego jakość. Jeśli będziesz potrafił dobrze się komunikować to gwarantuję, że Twoje życie stanie się lepsze.

Skąd ta pewność?

Sam jestem uczestnikiem takich spotkań i widzę, jaki pozytywny wpływ mają na mnie spotkania, jak i ludzie.

Wyobraź sobie, że stoisz na scenie, sala jest wypełniona po brzegi, wychodzisz na nią i nie czujesz strachu. Wiesz co masz mówić, Twoja mowa porywa tłumy, wszyscy są zainteresowani, tylko Ty teraz dla nich istniejesz. Kiedy kończysz, wszyscy biją Ci brawo, gratulują wspaniałego wystąpienia, rodzina jest zaskoczona tym,  jak się zmieniłeś.

Czujesz tę pewność siebie i siłę?

Co gdybyś zawsze tak się czuł?

Na rozmowie o pracę

Image

Na randce z osobą, która bardzo Ci się podoba

Image

Toastmasters jest dla Ciebie jeśli:

 • boisz się przemawiać publicznie
 • nagle coś staje Ci w gardle kiedy masz mówić
 • pocą Ci się ręce
 • rozmowa o pracę jest tak straszna, że boisz się ją zmienić

Przyjście na spotkanie jest wyjściem ze strefy komfortu, ale rozwój pojawia się tylko wtedy, kiedy z niej wychodzimy. Toastmasters jest miejscem, w którym masz miłe, przyjazne i profesjonalne środowisko, aby móc przełamać swoje bariery i stać się człowiekiem, którym zawsze chciałeś być, ale bałeś się sięgnąć po te marzenia. Z Toastmasters jest to w zasięgu ręki!

Jak ma się to do Testera oprogramowania?

Image

Nawet jeśli nic by nie wnosiło, poprawa innych obszarów życia jest wystarczającym powodem, aby rozwinąć tę umiejętność. Natomiast możesz być pewnym, że dobra komunikacja w tym zawodzie wnosi naprawdę wiele. Tester nie siedzi w piwnicy przed komputerem i  nie”klika”, jest to praca, która wymaga umiejętności komunikowania się. Szukanie błędów w czyjejś pracy, wskazywanie ich i omawianie nie jest łatwe dla obu stron, trzeba umiejętnie wyrazić opinię, aby nie urazić kolegi programisty i w taki sposób, by ta osoba była chętna naprawić błąd. Pracując z dokumentacją testową często będziesz współpracować z analitykiem biznesowym, dopytywać o niezrozumiałe fragmenty i również znajdować błędy w jego pracy. Podobnie wygląda współpraca ze specjalistą od User Experience (UX). Jest to tylko mały fragment pracy, gdzie możesz jako Tester zastosować umiejętności zdobyte podczas spotkań w Toastmasters.

 


Jak wygląda spotkanie?

Image

Na początku prowadzący przedstawia agendę, czyli jak będzie przebiegać spotkanie. Następnie na rozgrzewkę zachęca uczestników do dyskusji. Wprowadza we wcześniej przygotowany temat lub pytanie, a chętne osoby mogą podzielić się swoją opinią.

Później występują osoby, które realizują wcześniej przygotowane mowy projektowe. Jednym z moich ulubionych elementów spotkania są gorące pytania. Prowadzący prosi na scenę, zależnie od zadania, jedną bądź więcej osób. Jesteś totalnie nieprzygotowany i zostajesz zapoznany z zadaniem, masz 30 sekund, aby się przygotować, no i zaczynasz!

Zależnie od zadania masz do wykorzystania 1-2 min. Gorące pytania są świetne, nauczą Cię myślenia w szybki sposób i pobudzają twoją kreatywność.

Dla przykładu podam jedno ze swoich zadań:

Image

Po każdym wystąpieniu masz możliwość oceny przygotowanych mówców oraz tych, którzy wystąpili na gorących pytaniach. Możesz zrobić to od razu na gorąco albo napisać anonimową opinię na otrzymanej wcześniej kartce. Na końcu jest podsumowanie i ocena całego spotkania przez zespół funkcyjny.

Role w zespole funkcyjny:

 • gramatyk
 • oceniający płynność i emisje głosu
 • mowa ciała (nie we wszystkich klubach)
 • chronometrażysta
 • główny oceniający

Oceniają oni wszystkich, którzy wystąpili na scenie oraz całe spotkanie, uwzględniając charakterystykę obranej funkcji. Po spotkaniu zazwyczaj są spotkania integracyjne.


Toastmasters Club Leaders Academy Gdańsk

Rozwój osobisty

Klubów w całej Polsce jest wiele, sam natomiast mogę śmiało polecić klub, do którego uczęszczam. W każdą środę o 18:30 do 20:45 w Wyższej Szkole Bankowej (Grunwaldzka 238A) Budynek B.

Po więcej informacji zapraszam na nasz fanpage Leaders Academy na Facebook’u.

Image


 

Udostępnij i podziel się z innymi!
 • 14
 •  
 •  
 •  
 • 14
 •  
 •  
 •  
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments