Profil testera – Co potrzeba, aby się nim stać?


Co muszę umieć, aby zostać Testerem?


Sam na początku chciałem poznać profil Testera, ale nie mogłem znaleźć konkretnej odpowiedzi w jednym miejscu, więc postanowiłem ułatwić Ci to zadanie. Celem wpisu jest spis umiejętności technicznych i miękkich jakie są potrzebne, aby zostać Testerem. Podzielę się z Tobą materiałami, z których się uczyłem bądź sam przygotowałem.


Umiejętności techniczne


Umiejętności potrzebne na dane stanowisko są zależne od rodzaju firmy i oprogramowania jakie tworzy. Nie każda wymieniona umiejętność będzie zawarta w wymaganiach każdego pracodawcy. Uważam jednak, że jest to najbardziej optymalny zestaw, którym wpasujesz się w większość ofert. Według mnie są to fundamentalne kompetencje , nawet jeśli ich nie ma w ofercie, prawdopodobnie pracodawca doceni, że takowe posiadasz. Przykładowo – w firmie, w której będziesz testować aplikacje webowe przyda się  znajomość HTML/CSS.

Przy każdej umiejętności będą dopiski:

 • warto umieć ale nie jest koniecznością, choć znacznie zwiększy Twoje szanse.
 • wymagane to takie, które uważam za kluczowe, aby dostać swoja pierwszą pracę.

Wiedza z zakresu testowania oprogramowania

Image

Wymagane

Jest to absolutna podstawa Profilu Testera, punkt wyjścia. Jeśli budujesz dom to najważniejsze będą solidne fundamenty, tym właśnie w testowaniu jest teoria. Znajomość sylabusa ISTQB i przeczytanie chociażby jednej książki jest konieczne. Na rozmowach kwalifikacyjnych zawsze zostaniesz przepytany pod tym kątem, więc warto się do tego przyłożyć.

Na początek polecam książkę “Zawód tester. Od decyzji do zdobycia doświadczenia”

Zwróć uwagę, aby zamówić wydanie II.

Umiejętność zgłaszania błędów

Image

Wymagane

Podstawą pracy Testera to zgłaszanie znalezionych błędów, służy do tego kilka programów. Obecnie największą popularnością cieszy się JIRA. Oprócz samej znajomości narzędzia, która nie jest trudna do opanowania. Kluczowe jest, aby wiedzieć jak poprawnie zgłaszać błędy.

Inne narzędzia do zgłaszania błędów:

 • Bugzilla
 • Redmine
 • Mantis

Artykuł: Jak zgłaszać błędy

JIRA: 7 dni wersja próbna


Pisanie i zarządzanie przypadkami testowymi

Wymagane

Pisanie przypadków testowych jest podstawowym zadaniem Testera. Przypadki testowe możemy pisać w excelu, wordzie, notatniku itp. Natomiast są do tego specjalnie przeznaczone narzędzia, które pomagają zarządzać przypadkami testowymi i scenariuszami testowymi.

Jeżeli masz dużą ilość przypadków testowych i scenariuszy to łatwo się w tym pogubić i trudno nimi zarządzać. Warto skorzystać z tych narzędzi i pisać przypadku testowe własnie w nich. Będziesz mógł śledzić postępy testów, informować o nich członków zespołu czy tworzyć raporty. Często te narzędzia komunikują się z narzędziami do raportowania błędów co znacznie usprawnia pracę i przepływ informacji.

Inne narzędzia do zarządzania testami:

 • qTest
 • Zephyr
 • TestLink

Artykuł: Jak napisać Przypadek Testowy

TestRail wprowadzenie


Podstawy programowania

Image

Warto umieć

Każdy inny język będzie równie dobry, natomiast na początek polecam Pyhton. Wiele osób od niego zaczyna i uważa, że jest łatwy do nauki w porównaniu do innych. Przede wszystkim chodzi o to, żeby nauczyć się myśleć abstrakcyjnie i poznać logikę w programowaniu. Jeżeli poznasz podstawy jednego języka to nauczenie się kolejnych przyjdzie Ci o wiele łatwiej.

The modern Python3 Bootcamp

Python bible


Bazy danych

Image

Wymagane

MySQL jest to system do zarządzania relacyjnymi bazami danych. Zapytania do bazy są pisane w języku naturalnym, więc nie są skomplikowane. Jeśli znasz angielski, jego nauka jest bardzo łatwa. Nauczenie się jednego SQL sprawia, że z pozostałymi nie będzie większego problemu – różnice między nimi są niewielkie. Poniżej umieściłem przykładowe zapytanie bazy danych Amazon o wyświetlenie tytułów książek, które zaczynają się na literę A wraz z autorem.

Image

Po polsku wyglądało by to tak:

Image

The Ultimate MySQL Bootcamp


HTML5/CSS3

Image

Warto umieć

HTML jest językiem znaczników, tworzymy za jego pomocą szkielet strony. Natomiast CSS to definiowanie wyglądu strony. Wszystkie pozostałe fajerwerki na stronie to już robota JS- javascript. Większość projektów to aplikacje web opierające się na owych językach. Możesz znacznie zwiększyć swoje szanse jako przyszyły Tester znając ich podstawy.

HTML/CSS codecademy – polecam premium


Zdobycie doświadczenia

Wymagane

Wiele ofert zawiera wymagania takie jak kilkumiesięczne lub roczne doświadczenie. Skąd je zdobyć, jeśli nikt nie chce nas zatrudnić ze względu na jego brak? Najprostsze rozwiązanie to praktyki w wybranej firmie bądź testowanie projektów na własną rękę. Najlepiej sprawdzą się projekty typu “crowd testing”. Są to strony, które zrzeszają Testerów i zlecają im projekty do testowania, które otrzymują od swoich klientów. Takie doświadczenie śmiało można wpisać do CV.

Artykuł: uTest – Testowanie w tłumie


Certyfikat ISTQB

Image

Warto mieć

Jest to certyfikat testerski uznawany na całym świecie, potwierdza on Twoją znajomość teorii.

 • Po pierwsze: taki dokument uwiarygodnia w oczach pracodawcy.
 • Po drugie: zwiększa szanse na rynku pracy.

Wartość jaką wyniesiesz ze znajomości sylabusa ISTQB  jest kwestią dyskusyjną. Można się zastanowić czy wiedza zawarta w sylabusie rzeczywiście przekłada się na realia. Jednak certyfikat nie jest niczym negatywny. Zawszę jest to kolejna rzecz, która wyróżni Cię na tle pozostałych kandydatów. Pokażesz również, że rzeczywiście jesteś zainteresowany tematem testowania.

Posiadanie certyfikatu nie jest koniecznością, aby zostać Testerem. Natomiast wiedza z zakresu sylabusa ISTQB jest wymagana! Jeżeli takową wiedzę posiadamy możemy wpisać w CV “Znajomość ISTQB”.

Sylabus i przykładowe pytania, poziom podstawowy

Przykładowy egzamin 1, poziom podstawowy

Przykładowy egzamin 2, poziom podstawowy


System operacyjny Linux

Warto umieć

Linux jest wolnym oprogramowywaniem i nie jest własnością żadnej firmy. Ta wolność Linuxa oznacza, że masz dostęp do jego kodu źródłowego. Możesz ten kod dowolnie modyfikować według swoich potrzeb, czy przekazywać nieograniczoną ilość kopii swoim znajomym. Z tych właśnie powodów jest on wykorzystywany w niektórych firmach. Wymagają one jego podstawowej obsługi i znajomości komend w terminalu.

Master the Linux command line


Postman: klient HTTP

Warto umieć

Postman to proste w obsłudze darmowe narzędzie, za pomocą którego można testować REST API. Założę się, że wiele Ci to nie mówi, dlatego już spieszę z wyjaśnieniem. REST (Representational State Transfer) jest to styl architektury oprogramowania, definiujący jak będzie wyglądać API. API (Application Programming Interface) jest to forma komunikacji. Określa, w jaki sposób użytkownik może otrzymać dostęp do zasobów.

REST API opiera się o protokół HTTP (Hyper Text Transfer Protocol). Z protokołu HTTP korzystasz na co dzień:

 • wpisując w przeglądarkę jakikolwiek adres (Metoda GET to wyświetlanie),
 • zakładasz konto w jakimś serwisie (Metoda POST to zapisanie),
 • zmieniasz hasło (Metoda PUT to zaktualizowanie),
 • usuwasz komentarz na forum (Metoda DELETE to usunięcie).

Kiedy chciałem zostać Testerem, nikt mi wtedy nie powiedział, jak istotna jest wiedza z zakresu HTTP i API. Testując jakąkolwiek stronę czy aplikacje web, nieustannie będziesz miał do czynienia z tymi pojęciami. Moje wyjaśnienia powyżej są na bardzo ogólnym poziomie i możliwe, że dalej wiele Ci to nie mówi. Dlatego poniżej zamieszczę kilka wartościowych materiałów, gdzie będziesz mógł zagłębić się w szczegóły.

Protokół HTTP

Obejrzyj tylko pięć pierwszych filmów z tej playlisty: REST API Tutorial

Kurs Postman dla początkujących


Umiejętności miękkie


Z jednej strony pożądane są kompetencje twarde a z drugiej równie istotne są umiejętności społeczne. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej także one będą sprawdzane. Skoro włożyłeś dużo wysiłku, aby nauczyć się technicznych umiejętności, i dostałeś zaproszenie na rozmowę to warto dobrze się zaprezentować.

Język angielski

Image

Wymagane

Czasami zdarza mi się usłyszeć, że angielski nie jest potrzebny Testerowi, że nie jest to większy problem. Natomiast wiele firm wymaga dobrą znajomość języka angielskiego (B1-B2). Nie wykluczam, że komuś uda się znaleźć pracę bez znajomości angielskiego, ale prawdopodobnie będzie to o wiele trudniejsze. Nie można zapominać, że większość materiałów do nauki jest w języku angielskim, zwłaszcza te bardziej zaawansowane. Narzędzia jakich używa Tester często są w języku angielskim, więc jego znajomość ułatwi zapoznanie się z nimi. Znając angielski masz również możliwość rozwoju w środowisku międzynarodowym, czy też pracę za granicą.  

Język angielski jest ważny i jeśli chcesz zostać Testerem to poziom minimum B1 warto posiadać.

Często trudno jest samemu ocenić swoje umiejętności językowe adekwatnie do rzeczywistości. Poniżej podaje Ci link do artykułu na temat testu, który Ci w tym pomoże.

Artykuł: Testujemy swój angielski


Cierpliwość

Image

Wymagane

Przyda się w szczególności, kiedy trzeba będzie wytłumaczyć błąd programiście, nie zawsze trafisz na spokojne i konkretne osoby w zespole. Również znalezienie przyczyny błędu może nadwyrężyć Twoją cierpliwość. Może też się zdarzyć sytuacja, że testowana funkcjonalność będzie wymagała dużej ilości cierpliwości. Zwłaszcza na początku Twojej kariery Testera. Kiedy Twoja znajomość narzędzi czy systemu jest znikoma i czujesz się tym przytłoczony. Na szczęście cierpliwość, jak każdą inną cechę, możesz rozwinąć.

Następnym razem kiedy poczujesz zniecierpliwienie to weź głęboki oddech, odpręż się i pomyśl o czymś przyjemnym.


Komunikatywność

Image

Wymagane

Wytykanie błędów w pracy innych nie jest łatwym zadaniem, trzeba zrobić to tak umiejętnie, żeby druga strona się na nas nie obraziła. Dla niektórych trudnością może być samo rozpoczęcie rozmowy na ten temat. Tester do wstydliwych nie powinien należeć, jeśli coś jest niejasne, powinien to skonsultować i nie bać się zadawać pytań. Na początku kariery Testerskiej będziesz miał ich naprawdę dużo. Jeżeli jesteś nie śmiały i wiesz, że masz problemy z  komunikacją to warto żebyś wybrał się na warsztaty z wystąpień publicznych Toastmasters Club.

Artykuł: Co to jest Toastmasters Club?


Chęć uczenia się nowych rzeczy

Image

Wymagane

W pracy Testera rozwój się nigdy nie kończy, branża IT jest tak obszerna, że nie da się nauczyć wszystkiego. Jest również bardzo zmienna i otwartość na nowe sposoby pracy, technologie czy podejścia będzie ogromnym atutem. Wystarczy cofnąć się pamięcią do 2007 roku. Na pewno pamiętasz telefony z klawiaturą, tak to było zaledwie 11 lat temu. Został wypuszczony wtedy pierwszy iPhone z klawiaturą ekranową, co było rewolucją na rynku. Teraz telefon stał się niczym komputer, który zawszę masz pod ręką. Wtedy wydawało się, że będzie potrzeba kilku dekad, aby stworzyć takie telefony jak mamy dziś.


Dokładność

profil testera

Wymagane

Nie ma nic gorszego niż niedokładny Tester, to on weryfikuje system i jego działanie. Jakość, która jest dla nas tak ważna, może być utracona przez kilka drobnych błędów.

Pracowanie w skupieniu i dokładność to codzienność Testera.


Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci w zaplanowaniu ścieżki rozwoju. Wiesz co robić, masz kompletny Profil Testera, pozostała tylko realizacja krok po kroku!

Miłego dnia!

Udostępnij i podziel się z innymi!
 • 22
 •  
 •  
 •  
 • 22
 •  
 •  
 •  

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Hubert ArciszewskiMagdaEdytaTomek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek
Gość
Tomek

Tego właśnie szukałem, konkretnie i w jednym miejscu. Ekstra!

Edyta
Gość
Edyta

Blog zapowiada się ciekawie, tylko czemu zawiera tyle błędów? 😉 Czekam z niecierpliwością na rozwinięcie działu “Kurs na testera”.

Magda
Gość
Magda

Świetny i bardzo pomocny artykuł!