LinkedIn siła sieci kontaktów

Sieć kontaktów to siła LinkedIn’a

Jeżeli przeczytałeś poprzednie wpisy LinkedIn dla Testera oraz Jak napisać CV w branży IT. To masz świetnie uzupełniony profil oraz napisane profesjonalne CV. Zatem jesteś gotowy, aby przystąpić do kolejnego kroku jakim jest tworzenie sieci kontaktów. Bez niej LinkedIn jest bezużyteczny i nie pomoże Ci osiągnąć wyznaczonego celu. Wiele osób, które wcześniej nie korzystały z LinkedIn, przenosi na niego mentalność z Facebooka. Czyli nie przyjmują zaproszeń i sami nie zapraszają nieznajomych osób. LinkedIn służy w celach biznesowych i większość osób chętnie akceptuje zaproszenie. Tutaj nie ma znaczenia czy kogoś znasz, czy nie. Twoim celem jest znalezienie pracy jako Tester. Więc powinieneś skupić się na osobach związanych z branżą IT a głównie na rekruterach.

Dzięki temu artykułowi poznasz:

 • Skuteczne metody budowania silnej sieci kontaktów.
 • Sposób jak pozycjonować się wyżej w wynikach wyszukiwania.
 • Jak zwiększyć zasięg twojego ogłoszenia o poszukiwaniu pracy.

Cel – 200 osób w sieci kontaktów

Na samym początku ustalmy sobie  cel, do którego będziesz dążyć. Z mojego doświadczenia wiem, że liczba około 200 osób w sieci kontaktów jest wystarczająca. Kiedy ją osiągniesz, możesz się skupić na budowaniu swojej marki, poprzez udostępnianie wartościowych treści. Więcej szczegółów odnośnie budowania marki znajdziesz w artykule Pierwsza praca w IT a marka osobista.

Trzy kroki jak zbudować silnią sieć kontaktów

Sieć kontaktów

Krok 1 – W pierwszej kolejności zaproś swoich znajomych, którzy mają już konta na LInkedIn.

 • Owszem nie jest to twoja grupa docelowa, ale może ktoś z twoich znajomych ma w swojej sieci kontaktów kluczową dla Ciebie osobę. Kiedy twój znajomy zobaczy post, że poszukujesz pracy, może go polubić i wtedy zwiększa się zasięg twojej wiadomości.

Krok 2 – Zaproś kilka osób z firm, w których będziesz chciał pracować.

 • 1. Użyj wyszukiwarki, aby znaleźć firmę, która Cię interesuje. 2. Kiedy wejdziesz na jej profil naciśnij na “Zobacz wszystkich pracowników na LinkedIn”

Sieć kontaktów

 • Zaproś kilku programistów, testerów a głównie rekruterów. Kiedy będziesz zapraszać rekruterów warto zamieścić spersonalizowaną wiadomość. Zostanie ona wysłana wraz z zaproszeniem. Kiedy naciśniesz “Nawiąż kontakt” wystarczy wybrać opcje “Dodaj notatkę”.

Sieć kontaktów

 • W tej notatce napisz, że poszukujesz pracy jako Tester oprogramowania i jesteś zainteresowany pracą w konkretnie tej firmie i czy nie ma obecnie jakiś wolnych stanowisk. Takim sposobem udało mi się dostać zaproszenie na kilka rozmów kwalifikacyjnych. Nie zawsze od razu było wolne miejsce, ale kiedy się pojawiło to byłem prawdopodobnie jedną z pierwszych osób, która dostała zaproszenie na rozmowę. Poniżej zamieszczam przykładową notatkę, jaką można wysłać wraz z zaproszeniem.

Sieć kontaktów

 • Wyznacz sobie cel, że każdego dnia wchodzisz na profil jednej firmy i dodajesz maksymalnie 10 osób. Jeżeli zrobisz to dla 10 firm to będziesz mieć w swojej sieci kontaktów ponad 100 osób. Wtedy będziesz mógł przystąpić do kolejnego kroku.

Krok 3 – Proponowane kontakty

 • Osoby, które masz już w sieci, dają Ci dostęp do swoich kontaktów. LinkedIn na jej podstawie generuje Ci proponowane kontakty. Jak wejdziesz w zakładkę “Sieć” to wyświetli Ci się lista osób. Wyznacz sobie cel, że teraz codziennie będziesz z tej listy zapraszać maksymalnie 5 osób z branży IT. Aż dojdziesz do poziomu 200 kontaktów. Pamiętaj, aby skupić się na osobach z miasta, w którym chciałbyś pracować.

Mam 200 osób w sieci kontaktów, co dalej?

Jak już pisałem na początku artykułu teraz należy się skupić na budowaniu swojej marki osobistej. Tutaj znajdziesz szczegółowe rady jak to zrobić Pierwsza praca w IT a marka osobista. Gdy zastosujesz tę rady to ludzie sami zaczną Cię zapraszać i twoja sieć będzie się powiększać. Oczywiście powiększanie sieci już nie jest Twoim pierwszorzędnym celem. Teraz chcesz, aby twoja sieć (głównie rekruterzy) Cię dostrzegli.

Kiedy będziesz gotowy na aktywne poszukiwanie pracy, przygotuj sobie ogłoszenie.

Najważniejsze co powinno zawierać to informacje, że poszukujesz pracy. Reszta zależy od twojej kreatywności i tego, czym chcesz zainteresować rekruterów. Takie ogłoszenie warto publikować raz w tygodniu. Zauważyłem, że publikowanie w poniedziałek rano daje najlepsze wyniki. Poniżej przykład jak ja do takiego ogłoszenia podszedłem. Nie sugeruj się długością. Krótsze i konkretne ogłoszenia też są ok. Mam nadzieje, że Cię zainspiruje do twojego własnego.

Moja droga sieci kontaktów

Poszukuję pracy na stanowisko Junior Software Tester w Trójmieście.

Testowanie jest czymś, co przychodzi mi naturalnie. Wynika to z mojej wrodzonej dociekliwości i ciekawości świata. Lubię uczyć się nowych rzeczy, a wyzwania najbardziej motywują mnie do pracy.

W przyszłości chcę rozwijać się w kierunku automatyzacji testów.

Swoje pierwsze doświadczenie w testowaniu zdobyłem na platformie crowd-testing’owej uTest.com. Testowałem tam aplikacje mobilne (iOS) i strony internetowe. Od nowego roku prowadzę blog o testowaniu oprogramowania ToNieBug. Dzielę się tam zdobytą wiedzą, dzięki czemu pogłębiam także swoją. Zapraszam serdecznie do zapoznania się z nim!

Swoją wiedzę pogłębiam czytając inne blogi o testowaniu, uczestnicząc w konferencjach organizowanych w trójmieście oraz na mojej ulubionej platformie e-learningowej Udemy.

Interesuje się również rozwojem osobistym, który stał się moim hobby. Uważam, że umiejętności miękkie w pracy Testera są równie istotne co techniczne. Jestem członkiem klubu Toastmasters, w którym rozwijam swoje zdolności z zakresu wystąpień publicznych, dawania konstruktywnego feedbacku oraz współpracy z innymi ludźmi.

Zapraszam do obejrzenia mojego profilu oraz do kontaktu.

Miłego dnia!

Miesiąc premium dla nowych osób.

Sieć kontaktów

Jeżeli jesteś nowy na LinkedIn, to masz możliwość skorzystać z miesiąca darmowego konta premium. Warto je uaktywnić, kiedy na poważnie będziesz poszukiwał pracy. Głównym plusem posiadania premium jest pozycjonowanie Cię znacznie wyżej w wynikach wyszukiwania. Również twoje ogłoszenie będzie wyżej pozycjonowane i dotrze do większej ilości osób. Kiedy miałem premium, to moje ogłoszenie posiadało w ciągu tygodnia 35 tysięcy wyświetleń. Bez premium było to mniej więcej 2-4 tysiące. Jedynym minusem jest to, że do aktywacji premium jest potrzebna karta. Przed końcem miesiąca należy anulować subskrypcje. Inaczej z Twojego konta zostanie automatycznie pobrana kwota około 100zł za przedłużenie.

Aby aktywować premium, na pasku menu wybierz “Aktywuj premium”.

Sieć kontaktów

Dalsza część aktywacji jest na tyle intuicyjna, że nie będę opisywał jej krok po kroku. Jestem pewny, że świetnie dasz sobie radę.

Podsumowanie

Wyznaczyłeś dziś sobie kilka istotnych celów, masz plan działania. Teraz wystarczy go konsekwentnie dzień po dniu realizować. Ja będąc w Twojej sytuacji, wiele czasu poświęcałem na eksperymentowanie. Często błądziłem i cały proces znacznie się wydłużył. Jestem przekonany, że wykorzystując moje doświadczenie, łatwiej przejdziesz przez proces poszukiwania swojej pierwszej pracy w IT.

Miłego dnia!

Udostępnij i podziel się z innymi!
 • 2
 •  
 •  
 •  
 • 2
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o