LinkedIn dla Testera


Co to jest LinkedIn?


LinkedIn to odpowiednik Facebooka. Skierowany na obszar zawodowy. Nie wiem jak to wygląda w innych branżach, ale w IT LinkedIn jest bardzo silnym narzędziem. Duża liczba rekruterów i specjalistów IT posiada na LinkedIn swoje konta. Stanowi to świetną okazję, aby rozpocząć tutaj swoje poszukiwania pierwszej pracy w IT. Portal posiada funkcjonalności, które będą Cię wspierać w trakcie budowania swojej kariery. Konto jest twoim CV w sieci. Zawierającym historię zawodową, posiadane certyfikaty, ukończone szkolenia, osiągnięcia, projekty i wiele innych elementów, które w tym artykule zostaną opisane. Krok po kroku przejdę przez najważniejsze aspekty interfejsu i na koniec artykułu będziesz mieć gotowe konto do budowania swojej sieci kontaktów.

Uzupełnianie profilu

Na samym początku załóż konto. Następnie portal przekieruje Cię do kreatora konta. Polega on na uzupełnieniu podstawowych informacji na Twój temat. To, co tam wpiszesz i tak będziesz mógł zmienić, więc nie przejmuj się tym na razie.

Personalizacja adresu URL

Aby wejść w profil, należy nacisnąć na swoje imię i nazwisko w lewym panelu. Kiedy wejdziesz w swój profil to jego adres będzie wyglądał mniej więcej tak:
www.linkedin.com/in/Imię-Nazwisko-86364216a/

Należy go spersonalizować i usunąć ten zbędny ciąg znaków. Aby to zrobić, rozwiń menu i wejdź w “Ustawienia i prywatność”.

LinkedIn dla testera
  Następnie wybierz “Prywatność” i naciśnij na “Edytuj swój profil publiczny”.
LinkedIn dla Testera
  Po prawej stronie na górze strony masz element “Edytuj adres URL”. Naciśnij na ikonę ołówka i spersonalizuj swój URL np. Tomasz-Testowy.
LinkedIn dla Testera

Doświadczenie zawodowe

LinkedIn dla Testera Profil uzupełnimy wraz ze specjalnym przewodnikiem. Skoro został on dodany to, czemu sobie nie ułatwić życia i nie skorzystać z niego? Znajduję się on w twoim profilu na głównej tablicy. Dodając swoje doświadczenie spójrz na jego przebieg i zastanów się jakie umiejętności nabyłeś, które przydadzą Ci się w branży IT (np. analityczne myślenie, praca zespołowa, samoorganizacja, cierpliwość, dokładność) Nie dodawaj wszystkich stanowisk z 10 lat swojej kariery zawodowej. Wybierz jedno albo dwa, które uważasz, że z punktu widzenia IT mogą być cenne. Rekrutera IT nie będzie interesować, że 10 lat temu zbierałeś truskawki. Jest to twoje CV w sieci i powinno być przejrzyste i konkretne. Obecne doświadczenie niepowiązane z IT może być naprawdę cenne. Jeżeli firma specjalizuję się w tworzeniu systemów czy aplikacji dla branży finansowej i szuka testerów, a Ty w niej pracowałeś. To masz duży plus, ponieważ będzie Ci łatwiej zrozumieć logikę biznesową, która podczas testowania jest istotna. Jeżeli nie mamy doświadczenia stricte powiązanego z IT to warto zainteresować się crowd testingiem – testowanie w tłumie. Sam od tego zaczynałem i takie doświadczenie jak najbardziej można tutaj wpisać. Popularną platformą, z której korzystałem jest uTest. Jeżeli jesteś zainteresowany crowd testingiem to zapraszam Cię do przeczytania artykułu:

uTest – Testowanie w tłumie

uTest

Wykształcenie

LinkedIn dla Testera Wykształcenie nie jest tutaj istotnym punktem. To, że nie masz studiów informatycznych, czy technicznych nie skreśla Cię w tej branży. Obecnie jest wiele osób, które kończą studia i nie idą do pracy w tym kierunku. Postanawiają pójść na kurs, czy sami kształcą się w domu. Albo zmieniają dotychczasowy zawód. Czemu i Tobie miałoby się nie udać?  Z obecny zapotrzebowaniem na specjalistów IT o wiele łatwiej  jest się dostać do branży. Krąży takie przeświadczenie, że trzeba być bardzo technicznym i mieć ścisły umysł, aby mieć jakiekolwiek szanse na prace w IT. Zapewne tak było kiedyś, natomiast teraz umiejętności miękkie i chęć do nauki są o wiele ważniejsze. Nauczyć się technicznych rzeczy to kwestia kilku miesięcy. Natomiast zmiana osobowości to kwestia lat. Zatem dodaj swoje wykształcenie i nie martw się więcej, że nie masz papieru z informatyki.

Miejsce zamieszkania

LinkedIn dla Testera W tej kwestii nie muszę Cię chyba przekonywać, że warto podać miejsce zamieszkania prawda? Algorytmy LinkedIn będą działać na twoją korzyść. W przypadku kiedy rekruter poszukuję Testerów w mieście B, to jeżeli jesteś z tego miasta, będziesz uwzględniony w tym filtrze. Również podanie takiej informacji powoduje, że twój profil jest wyżej pozycjonowany. Im więcej informacji na profilu i słów kluczy, tym wyżej jesteś w wynikach wyszukiwania.

Zdjęcie profilowe

LinkedIn dla Testera Zdjęcie profilowe jest jednym z istotnych elementów na LinkedIn. Pierwsze wrażenie jest ważne, więc zainwestuj w profesjonalne zdjęcie. Do swojego CV nie dasz selfie w hawajskiej koszuli, prawda? Więc tutaj też tego nie rób. Ten profil to Twoje CV i ma reprezentować Twój profesjonalizm. Rekruterowi będzie miło wiedzieć jak wygląda kandydat, którego chce zaprosić na rozmowę. W tym momencie budujemy silniejszą relację z osobą po drugiej stronie komputera. Nasz profil jest bardziej żywy i autentyczny.

Umiejętności

LinkedIn dla Testera Warto, żeby były to umiejętności techniczne np. MySQL, JIRA, Pyhton itp. Jeżeli takowych jeszcze nie posiadasz, to jak najszybciej je zdobądź. W miedzyczasie wpisz umiejętności miękkie, które uważasz, że będą pomocne w IT, a zwłaszcza na stanowisku Testera. Nie przesadzaj też z ich ilością – wypisz od pięciu do dwunastu. Jeżeli znasz ISTQB, ale jeszcze nie masz certyfikatu to w tym miejscu możesz śmiało wpisać – znajomość ISTQB.  Pamiętaj, aby pisać prawdę i móc swoje umiejętności potwierdzić realnymi przykładami z życia. Dodatkowo LinkedIn oferuję możliwość potwierdzania umiejętności przez Twoich znajomych czy współpracowników. Warto poprosić kilka osób, z którymi pracujesz albo pracowałeś o potwierdzanie. Będzie to tak zwany dowód społecznej słuszności – skoro pięć osób potwierdziło twoją umiejętność to nabierze ona większej wiarygodności dla rekrutera.

Podsumowanie – kilka słów o sobie

LinkedIn dla Testera W tej części masz możliwość napisać kilka słów o sobie i przyciągnąć uwagę rekrutera do swojego profilu na dłużej. Na wstępie możesz napisać jedną bądź dwie mocne strony. Następnie jakie stanowisko Cię interesuję i w jakim kierunku chciałbyś się rozwijać. Napisz też jak się rozwijasz, z jakich miejsc czerpiesz wiedzę na temat testowania. Na koniec możesz się pochwalić jakimś osiągnięciem. Poniżej przykład, który pokaże Ci, w jakim kierunku mógłbyś pójść ze swoim podsumowaniem – nie jestem w tym mistrzem, ale kilka już miałem okazje napisać.
Jestem samodzielny i dobrze organizuję swój czas pracy. Lubię nowe wyzwania i łatwo dostosowuję się do zmian. Obecnie poszukuję pracy na stanowisko Młodszy Tester Oprogramowania. W przyszłości chciałbym się rozwijać w kierunku automatyzacji. Swoje pierwsze doświadczenie zdobywam na platformie crowd testing – uTest. Gdzie mam możliwość testować aplikacje mobilne i web, wykonywać przypadki testowe i zgłaszać defekty. Wiedzę na temat testowania poszerzam za pomocą kursów na udemy, blogów oraz na konferencjach branżowych. Jestem również absolwentem kursu na Testera manulanego w Software Development Academy.
Jak dodasz podsumowanie to twój profil osiągnie “Najwyższy poziom”. Kluczowe dane na twój temat są uzupełnione i twój profil będzie wyżej w wynikach wyszukiwania. Natomiast nie jest to koniec. Jest jeszcze kilka kluczowych elementów, które pozwolą Ci wyróżnić Twój profil i być jeszcze wyżej w wynikach wyszukiwania.

Twoja tablica

LinkedIn dla Testera Na tablicy zobaczysz zestawienie wyświetleń twojego profilu, ile razy pojawiłeś się w wynikach wyszukiwania oraz wyświetlenia Twojej ostatnio udostępnionej treści czy artykułu. Są to istotne dane, bo na ich podstawie możesz zobaczyć jaki wpływ mają Twoje działania na LinkedIn. Ważną rzeczą, jaką należy tutaj zrobić to włączyć funkcje zainteresowania karierą zawodową – kliknij ten element. Zostaniesz przeniesiony do nowego okna, naciśnij tam na suwak, aby włączyć tę funkcję. LinkedIn dla Testera Dobrym rozwiązaniem ze strony LinkedIn jest to, że jeśli wpisałeś w doświadczeniu obecną pracę to dla rekruterów z Twojej firmy nie zostanie udostępniona informacja, że jesteś otwarty na nowe propozycję. Jednak należy pamiętać, że nie daje to 100% pewności. Dzięki zaznaczeniu tej opcji twój profil trafi do większej ilości rekruterów i dasz im znać, że poszukujesz pracy. Pozostałe pola w dalszej części formularza uzupełnij według swoich kryteriów. LinkedIn dla Testera Myślę, że na początku nie będziesz mieć dużych wymagań co do branży i wielkości w firmie. Zależy Ci na pierwszej pracy i zdobyciu doświadczenia. Więc te opcje zostaw tak jak na screenie. Po wyjściu z tego okna upewnij się, że ta opcja została włączona. Ikona powinna zmienić kolor na zielony. LinkedIn dla Testera  

Jak opublikować artykuł?

Pod Twoją tablicą, póki nie opublikujesz swojego pierwszego artykułu, nie pojawi się ta opcja. Żebyś nie musiał pół dnia szukać jak to zrobić, to pokaże Ci gdzie się to znajduję. Rozwiń menu ustawień i wybierz “Publikacje i aktywność” LinkedIn dla Testera Klikając w “Twoje wersje robocze” zostaniesz przeniesiony do edytora, w którym będziesz mógł napisać swój pierwszy artykuł. To, co napiszesz jest zapisywane automatycznie. Więc nie musisz robić tego ręcznie. LinkedIn dla Testera Kiedy opublikujesz swój pierwszy artykuł, będziesz mógł znacznie szybciej dostać się do tego miejsca. Będąc w swoim profilu pod Twoją tablicą, wystarczy, że naciśniesz “Zobacz wszystkie artykuły”. LinkedIn dla Testera

Nagłówek, branża i media

Nagłówek jest drobnym, ale ważnym elementem. Zazwyczaj znajduję się w nim Twoje obecne stanowisko pracy, pobrane z doświadczenia. Skoro szukasz pracy jako Tester warto to zmienić na “Junior Software tester – looking for job”. Przede wszystkim Twoje konto teraz posiada ważne słowa kluczowe, po których wyszukują rekruterzy. Wszędzie tam, gdzie udostępniłeś post, napisałeś komentarz, czy w wynikach wyszukiwania. Pojawia się twoje zdjęcie profilowe i nagłówek. Mały szczegół a robi ogromną różnice. Aby zmienić nagłówek, naciśnij ikonę “Ołówka”. LinkedIn dla Testera W tych opcjach możesz zmienić wiele podstawowych informacji. Jak zaktualizujesz nagłówek, nie wychodź stąd jeszcze, pokaże Ci dwie ważne rzeczy. Przejdź do pola “Branża” i zmień ją na “Technologie i usługi informatyczne”. LinkedIn dla Testera Na samym dole tego okna znajdują się Media. Możesz tam podać link do swojego repozytorium (miejsce, w którym możesz pochwalić się swoim kodem np. Pyhton, MySQL itp. Popularnym repozytorium jest GitHub) albo bloga, portfolio czy strony internetowej. LinkedIn dla Testera

Rekomendacje

Kolejną funkcjonalnością oferowaną przez portal jest wystawianie rekomendacji. Działa to na podobnej zasadzie co potwierdzanie umiejętności, ale niesie o wiele większe korzyści. Kliknięcie ikonę, aby potwierdzić umiejętność jest łatwe. Natomiast napisać rekomendacje i podpisać się pod tym swoim imieniem i nazwiskiem jest poważną sprawą. Poproś swoich dawnych kolegów z pracy albo z obecnej, czy by nie mogli wystawić Ci rekomendacji. Aby to zrobić, możesz wysłać za pośrednictwem LinkedIn prośbę do konkretnej osoby. Wystarczy, że naciśniesz na przycisk “Dodaj część w profilu”. Znajduję się on pod Twoim zdjęciem profilowym. Następnie “Informacje dodatkowe” i ikonę +. LinkedIn dla Testera Po wpisaniu osoby, którą chcesz poprosić o rekomendację musisz określić waszą relacje np. “Pracowałeś z użytkownikiem X w tym samym zespole”. Następnie określić stanowisko w tym czasie na podstawie wpisanego doświadczenia. Kiedy już to zrobisz, kolejnym krokiem jest napisać tej osobie spersonalizowaną prośbę. Najlepszym sposobem, aby uzyskać rekomendację jest pisanie ich. Kiedy komuś ją napiszesz, prawdopodobnie ta osoba będzie chciała się odwdzięczyć tym samym. Aby wystawić koledze z pracy rekomendacje, wejdź na jego profil i naciśnij przycisk “Więcej…” (Przycisk znajduję się pod zdjęciem profilowym. Pamiętaj, że ta osoba musi być w twojej sieci kontaktów). Następnie z menu wybierz “Zarekomenduj”.  W tym wypadku też musimy ustalić nasze powiązania z tą osobą. LinkedIn dla Testera

Osiągnięcia

Na koniec została jeszcze jedna dość obfita funkcjonalność “Osiągnięcia”. Zawiera ona w sobie kilka kategorii uzupełniających Twój profil dodatkowymi informacjami.
 • Publikacje
 • Certyfikaty
 • Patenty
 • Kursy
 • Projekty
 • Wyróżnienia i nagrody
 • Wyniki testów
 • Języki
 • Organizacje
Aby dodać jakieś informacje do którejś z tych kategorii, należy nacisnąć przycisk “Dodaj część w profilu”. Następnie kliknij “Osiągnięcia” i wybierz kategorie w której chcesz coś dodać. Na początku warto dodać znajomość języków. Wiem, że trudno jest ją samemu ocenić – też miałem ten problem. Więc postanowiłem napisać artykuł rozwiązujący ten dylemat.

Testujemy swój angielski!

Testujemy swój angielski W artykule znajduję się link do testu, po którym otrzymasz certyfikat. Więc nie krępuj się i dodaj go do kolejnej kategorii – certyfikaty. Pozostałe kategorie są na tyle zrozumiałe, że dasz sobie świetnie rade sam w uzupełnianiu ich. Pamiętaj, aby często aktualizować swój profil. Miłego dnia!
Udostępnij i podziel się z innymi!
 • 3
 •  
 •  
 •  
 • 3
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o