Jak napisać Przypadek Testowy


Jak napisać dobry przypadek testowy?


Jednym z podstawowych zadań Testera jest pisanie przypadków testowych. Ułatwiają one rozplanowanie tego, co chcesz przetestować. Pisanie przypadków testowych nie jest trudne, bywa natomiast żmudne. Mimo tego warto je pisać, gdyż mamy wtedy większe poczucie kontroli nad tym, co przetestowaliśmy, choć nie zawsze jest to najlepsze podejście i w pewnych sytuacjach można się obejść bez przypadków testowych.

Definicja przypadku testowego

Zanim przejdę do przedstawienia szablonu i przykładów, przytoczę Ci definicję przypadku testowego z sylabusa ISTQB.

„Przypadek testowy składa się z zestawu wartości wejściowych, warunków początkowych, oczekiwanych wyników oraz warunków końcowych. Jest tworzony w określonym celu lub dla warunku testowego, jakim jest wykonanie danej ścieżki w programie lub zweryfikowanie zgodności z wymaganiem.”

Na razie może to nie być dla Ciebie jasne. Po zapoznaniu się z kilkoma przykładami zobaczysz, że nie wygląda to tak strasznie, jak brzmi definicja.

Szablon przypadku testowego

 • ID – unikalny identyfikator.
 • Tytuł – krótki tytuł mówiący co sprawdza ten przypadek.
 • Środowisko – System operacyjny/przeglądarka.
 • Warunek początkowy – jakie warunki muszą być spełnione, aby móc wykonać ten przypadek.
 • Dane testowe – jakich danych wejściowych zamierzasz użyć.
 • Kroki do wykonania – instrukcja krok po kroku co należy wykonać.
 • Oczekiwany rezultat – Jaki powinien być rezultat tych działań.
 • Warunek końcowy – warunek, jaki musi zostać spełniony, aby test można było uznać za wykonany.
 • Status – Zaliczony lub Niezaliczony. Inne stany mogą być „Nie wykonano”, jeśli testowanie nie jest wykonywane i „Zablokowane”, jeśli testowanie jest zablokowane.

Przykładowy przypadek testowy w TestRail.


Różnica między scenariuszem testowym a przypadkiem testowym


Na rozmowach o pracę możesz się spotkać z pytaniem „co to jest scenariusz testowy?”. Najprościej mówiąc, jest to zbiór przypadków testowych.

Scenariusz testowy  = [Przypadek testowy 1, Przypadek testowy 2… itd.]

Tak jak widzisz na poniższym przykładzie, “Scenariusz testowy – Moduł Logowanie” zawiera trzy przypadki testowe – w ten sposób możesz testowaną aplikację czy system podzielić według  modułów.

Poniższy link przeniesie Cię do video, gdzie zobaczysz jak wygląda praca w metodyce Agile za pomocą TestRail i JIRA.

JIRA & TestRail Tutorial

Udostępnij i podziel się z innymi!
 • 2
 •  
 •  
 •  
 • 2
 •  
 •  
 •  
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kin

Dzięki za artykuł! Często tu ostatnio zaglądam ucząc się testowania i bardzo dużo mi się już wyjaśniło lub usystematyzowało dzięki Twojemu blogowi 🙂 Mam kilka pytań, takich bardzo podstawowych, bo dopiero zaczynam i próbuję sobie to wszystko poukładać. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. 😉 1. Na podstawie czego rozpisuje się scenariusze testowe (dokumentacji, wymagań?). 2. Czy do scenariusza zawsze muszą być rozpisane przypadki, a jeśli tam to ile ma ich być? A jeśli nie to w jakich sytuacjach nie musi ich być? 3. Czy dobrze rozumiem, że ścieżka jest taka – rozpisujemy najpierw scenariusze, potem do nich przypadki i… Czytaj więcej »

kin

Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi! 🙂

kin

A jak brzmi prawidłowa odpowiedź na legendarne już pytanie „Czego potrzebujesz, aby przetestować krzesło?” 🙂 Rozpisać test cases i opowiedzieć w jaki sposób, czy raczej zacząć od zapytania o dokumentację i potem test cases?

kin

Jeśli nie ma specyfikacji, to czy można zapytać jakie są wymagania, które naprowadzą na to jakie konkretnie zrobić test cases?

kin

Bardzo dziękuję za pomoc. 🙂

Nihilist blues

Cześć Hubert! Na wstępie gratuluję wejścia w świat testerski, obyś rozwijał się sukcesywnie, tak jak Twój blog:) chciałem zapytać o narzędzia do testowania jakich nauczyć się na początku – mam za sobą staż i znam Jirę wraz z Confluence. Chciałem zacząć rozwijać się dynamiczniej, ale nie wiem czego zacząć uczyć się w pierwszej kolejności. SQL? TestRail? Może iść krok dalej i zacząć ćwiczyć Selenium IDE? Będę wdzięczny za odpowiedź! 🙂

Nihilist blues

Dziękuję serdecznie, na pewno zajrzę! 🙂

Ada

Wartościowy i bardzo przystępnie napisany tekst. Dzięki!

Sylwia

Nie mam monety 0.25, chyba że to jakieś nierzeczywiste wartości.