Jak napisać CV w branży IT?

Dobre CV jest ważnym krokiem do realizacji celu, jakim jest pierwsza praca jako Tester. Pisałem je już wielokrotnie na początku swoich poszukiwań. Chciałem się z tobą podzielić wskazówkami, które pomogą Ci stworzyć CV zwiększające szanse na rozmowę kwalifikacyjną oraz zatrudnienie.

Kreatory CV

W internecie jest wiele płatnych i darmowych kreatorów. Uważam, że warto z nich korzystać, tworząc CV, w szczególności do branży IT. Tutaj stawiany jest nacisk przede wszystkim na przejrzystość i konkretne informację- szablony w kreatorze Ci to zapewniają. W ten sposób oszczędzasz swój czas. Natomiast gdybyś aplikował na stanowisko w branży marketingu i promocji to ważne będzie atrakcyjne przedstawienie treści.

Osobiście korzystam z płatnej wersji Interwievme. Często zmieniałem zawartość swojego CV, rozmieszczenie sekcji i ich nazwę itp. Kreator zapewnił mi szybką i bezproblemową edycję. Szablony zawierają wytłuszczenia najważniejszych informacji, optymalne rozmieszczenie oraz klauzule poufności.  Wiele drobiazgów kreator ściąga nam z głowy.

Język CV

Dużo firm pracuje w środowisku międzynarodowym. Jeżeli widzisz, że oferta jest napisana po angielsku to nie wysyłaj polskiej wersji. Możesz być idealnym kandydatem, ale jeśli lider zespołu nie zna polskiego to CV może zostać odrzucone. Dlatego warto przygotować obie wersje – po polsku i angielsku.


Pierwsza strona

Słyszałem wielokrotnie, że CV powinno mieścić się na jednej stronie. Próbowałem tego dokonać, ale kiedy w końcu się udawało to CV wyglądało strasznie. Postanowiłem porzucić tę “dobrą” praktykę. Jeżeli się nie mieścisz na jednej to dwie strony też są w porządku. W takim wypadku należy pamiętać, że pierwsza strona jest najważniejsza. Należy umieścić tam najistotniejsze informacje, jakie chcemy przekazać rekruterowi.

Jak napisać CV w branży IT

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe jest czymś, co powinno być zaraz pod Twoim zdjęciem. Napisz w kilku zdaniach swoje mocne strony, w jakim kierunku chcesz się rozwijać, gdzie zdobywasz wiedzę oraz pochwal się swoimi osiągnięciami. Jeżeli czytałeś poprzedni wpis, LinkedIn dla Testera to możesz dodać tutaj  podsumowanie z LinkedIn. Ważne, aby podsumowanie było dostosowywane pod konkretną ofertę. Możesz bazować na swoim uniwersalnym podsumowaniu z LinkedIn. Przed wysłaniem CV zastanów się, czy możesz lepiej dopasować tę część do ogłoszenia.

Certyfikaty/Umiejętności techniczne

Kolejnym elementem na pierwszej stronie mogą być certyfikaty. Prawdopodobnie najistotniejszym, który warto wpisać to ISTQB. Jeżeli go nie masz to zastąp tę sekcję umiejętnościami technicznymi. Umiejętności miękkie umieść dopiero na drugiej stronie. Tutaj skup się na MySQL, Python, JIRA itp.

Doświadczenie

Kolejnym ważnym elementem, który warto, aby się znalazł na pierwszej stronie to doświadczenie. Jeżeli nie masz doświadczenia branżowego to napisz swoje aktualne i poprzednie stanowisko. Dodaj krótki opis swoich obowiązków – najlepiej wypunktowany i zwięzły. Staraj się nie wchodzić w zbytnie szczegóły, od tego będzie rozmowa kwalifikacyjna.

W moim przypadku raz umiejętności techniczne były na pierwszej stronie. Potem kiedy doszło doświadczenie w postaci uTest to usunąłem moje poprzednie stanowisko. Nic tak naprawdę nie wnosiło, a tylko zajmowało cenne miejsce. Jak zdobyłem certyfikat ISTQB to umiejętności techniczne przesunąłem na druga stronę CV. Zaraz za doświadczeniem, na rzecz sekcji certyfikaty. Nie ma tutaj złotej zasady, której bezgranicznie będziesz się trzymać. Na końcu artykułu zamieszczę swoje CV z czasu kiedy szukałem tak jak Ty pierwszej pracy.

Nagłówek

Pod twoim imieniem i nazwiskiem znajduję się nagłówek, (jeśli korzystasz z kreatora interviewme- jeżeli nie to powinien się tam znajdować), który należy zmieniać zależnie od stanowiska w ofercie. Wtedy CV sprawia wrażenie napisanego konkretnie pod tę stanowisko.


Druga strona

Na drugiej stronie umieść wszystkie tę rzeczy, o których warto wspomnieć, a nie zmieściły się na pierwszej stronie. Czyli edukacja, organizację, umiejętności miękkie, hobby itp. Pamiętaj, aby pisać o rzeczach istotnych z punktu widzenia stanowiska, na jakie aplikujesz. Wpisanie do sekcji “organizacje” członkostwa w lokalnej grupie wędkarzy nie będzie istotne.  Warto natomiast uwzględnić to w hobby, które powinno być ostatnią pozycją w CV.

Czy wstawiać zdjęcie do CV?

Jak napisać CV w branży IT

Kwestia ta jest podobna do zdjęcia profilowego na LinkedIn. Nie jest to konieczny element CV i nie wpłynie negatywnie na całościową ocenę. Natomiast dzięki zdjęciu nadasz większej autentyczności. Budujesz silniejsze pierwsze wrażenie i lepszą relację z rekruterem. Tutaj na zdjęcie warto zainwestować czas i pieniądze – zwróci się wielokrotnie. Ważne, aby nie umieszczać zdjęć z wakacji, selfie, wyciętych zdjęć z wesela. Jeżeli masz zamiar umieścić kiepskie zdjęcie to lepiej wyjdziesz w ogóle nie zamieszczając go. Aplikujesz na poważne stanowisko, więc w kwestii zdjęcia podejdź to tego też poważnie.


Przygotowania przed rozmową

Przed pójściem na rozmowę należy się odpowiednio przygotować. Większość z nich przebiega w podobny sposób i pytania się powtarzają – czasami zmieniając tylko formę.

Pięć kroków, jakie należy wykonać przed rozmową kwalifikacyjną:

Jak napisać CV w branży IT

1. Przypomnij sobie treść ogłoszenia

Ogłoszenie zawiera profil kandydata, jakiego poszukuje pracodawca. Zapoznając się z nim dobrze, będziesz w stanie przemyśleć strategie swoich odpowiedzi. Pozwoli Ci to wyeksponować cechy i umiejętności, które oczekuję pracodawca.

2. Przygotuj się do obrony CV

Wszystkie umiejętności, hobby, doświadczenie zostanie sprawdzone i możesz spodziewać się wielu pytań na podstawie CV. Przypomnij sobie teorie testowania – najlepiej sylabus ISTQB. Rekruter czy osoba techniczna musi Cię jakoś zweryfikować. Skoro nie masz jeszcze doświadczenia komercyjnego to pytania z sylabusa pojawią się na 100%. Również padną pytania o wymienioną znajomość narzędzi i technologi. Jeżeli dawno, którejś nie używałeś to sobie ją przypomnij albo usuń z CV.

3. Zapoznaj się z firmą

Standardowe pytanie będzie “co wiesz na temat firmy x” albo “Dlaczego aplikuje Pan do naszej firmy” itp. Różne formy tego pytania będziesz mieć okazje usłyszeć. Odpowiedzi na nie najlepiej szukać na stronie internetowej firmy. Dokładnie ją przejrzyj i zapoznaj się z wartościami firmy. Jakich mają klientów, sukcesach oraz dla jakiej branży robią oprogramowanie. Może mają swój produkt albo jest to softwarehouse czy outsorcing?

4. Sprawdź lokalizacje firmy

Jeszcze nie dostałeś pracy, a spóźniłeś się na rozmowę? To naprawdę kiepsko o Tobie świadczy. Sprawdź dojazd, uwzględnij korki i czas szukania miejsca parkingowego. Wyrusz z domu kilka minut wcześniej. Lepiej poczekać tę 20 minut w recepcji niż kazać czekać na siebie. Wiadomo, że zdarzają się przypadki losowe i nie unikniesz spóźnienia. Wtedy dobrze jest zadzwonić do rekrutera i poinformować o zaistniałej sytuacji.

5. Przygotuj własne pytania

Rekruter zadając pytania, weryfikuje czy jesteś osobą, której szuka. Tak samo Ty powinieneś zweryfikować czy ta firma Ci odpowiada. Gdzie dostaniesz lepsze informacje niż u rekrutera? Szkoda będzie Twojego czasu i pracodawcy, jeżeli się okaże, że to nie jest to, czego szukałeś. Ja miałem taką sytuację. Wynikła ona z braku pytań z mojej strony. W trakcie pracy okazało się, że firma tak naprawdę potrzebowała kogoś na stanowisko heldesk niż Testera.

Kilka przykładowych pytań, jakie możesz zadać:

 • Czy są wyjazdy służbowe?
 • Możliwości rozwoju w firmie
 • Jakie narzędzia wpierające testowanie są używane w firmie
 • Metodyka pracy
 • Rodzaj projektu, na który aplikujesz – dowiedz się o nim jak najwięcej
 • Jak wyglądają kolejne etapy rekrutacji?
 • Co skłoniło Państwa do zaproszenia mnie na rozmowę – moje ulubione pytanie na sam koniec

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zabrał ze sobą notes z zapisanymi pytaniami. Będzie to świadczyć o twoim przygotowaniu i poważnym podejściu do rozmowy. Najgorsze co może być to zadać pytanie i myśleć o następnym, aby nie wyleciało nam z głowy. W tym samym momencie nie słuchając odpowiedzi. Wielokrotnie to przerabiałem i myślałem, że nie wypada brać notesu na rozmowę. Natomiast byłem kiedyś na open day w SII i tam usłyszałem tę rade od rekruterów. Więc sprawdzona informacja i można stosować w praktyce.


Co należy zrobić po rozmowie?

Większość osób tego nie robi, a jest to ważna kwestia. Tym bardziej że rzadko praktykowana – mimo łatwości jej zastosowania. Maksymalnie 48h po rozmowie wyślij email albo wiadomość na LinkedIn z podziękowaniem – proste prawda?

Jak napisać CV w branży IT

Co takie podziękowanie może zawierać:

 • W pierwszej kolejności podziękuj za spotkanie
 • Odnieś się do kandydata idealnego (skorzystaj z ogłoszenia albo z rozmowy) i wskaż, że masz takie cechy i podaj przykład.
 • Jeżeli ustaliłeś termin odpowiedzi, możesz potwierdzić to w mailu
 • Trudno jest pokazać entuzjazm w mailu. Jednak postaraj się pokazać, że podoba Ci się oferta i nowa praca jest dla Ciebie czymś pozytywnym.

Miłego dnia!

Bibliografia
Moje własne doświadczanie
https://interviewme.pl/blog

Udostępnij i podziel się z innymi!
 • 4
 •  
 •  
 •  
 • 4
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o