Dlaczego warto zostać Testerem?

Dlaczego warto zostać Testerem?

Czasami można się spotkać z opiniami że testowanie nie wnosi nic wartościowego do procesu wytwarzania oprogramowania. Testować mogą programiści i robią to o wiele lepiej. Testowanie jest nudne i polega tylko na bezmyślnym klikaniu i sprawdzaniu czy przyciski na stronie nie są krzywe.

Na szczęście takich stwierdzeń jest coraz mniej. Mają one tak naprawdę mało wspólnego z prawdą. Firmy zaczęły zauważać wartość, jaką niesie za sobą testowanie. Tworzone oprogramowanie jest też bardziej skomplikowane niż kiedyś i więcej od niego oczekujemy. 

Tester ma inne spojrzenie na aplikacje czy system niż programista. Jest nastawiony na szukanie błędów i widzi więcej. W mojej opinii zapotrzebowanie na Testerów będzie rosnąć wraz z rozwojem branży IT. Technologie mają coraz większy udział w naszym życiu codziennym i ktoś musi zadbać o jakość tych rozwiązań. Dodatkowo zawód Testera w Polsce dopiero się kształtuje i próg wejścia nie jest aż tak wysoki.

Dlaczego tak uważam?

Testowanie tak naprawdę nie jest trudne

 • Na pewno nie tak trudne jak programowanie. Zdobycie kompetencji umożliwiających podjęcie pracy nie jest czymś skomplikowanym. Mimo niższego progu wejścia stopniowo można uzyskać porównywalne dochody. Według mnie, aby zostać Junior Testerem, potrzebujesz około 6 – 9 miesięcy, podobny czas poświęcony na naukę programowania nie da Ci porównywalnego poziomu umiejętności.

Dla testerów jest praca

 • Wystarczy cofnąć się kilka lat wstecz, porównać tamten okres z obecnymi czasami i zobaczyć, jak oprogramowanie ewoluowało. Teraz systemy są rozproszone, bardziej skomplikowane, współpracują ze sobą, same się uczą. Dziś podstawą biznesu są systemy. W życiu prywatnym też nie potrafimy się obejść bez nowinek technologicznych. Coraz większe zapotrzebowanie na oprogramowanie będzie miało wpływ na coraz większą ilość miejsc pracy dla Testerów, którzy będą sprawdzać tworzone programy.

Testowanie można wykształcić

 • Testowanie może być dla Ciebie czymś naturalnym albo możesz się tego nauczyć. Umiejętność testowania jest bardziej zestawem pewnych cech i odpowiednim nastawieniem, niż czymś z czym trzeba się urodzić. Uważam, że osoby cierpliwe i wytrwałe mają połowę drogi za sobą. Znajomość angielskiego i sprawne posługiwanie się technologią (komputery, telefony) to kolejny kawałek układanki, a o resztę możesz być spokojny, przyjdzie z czasem.

Testowanie daje dużo radości

 • Testerzy eliminują nieintuicyjne funkcjonalności, poprawiają wygodę korzystania z aplikacji i programów. Jest to praca niosąca wiele korzyści dla innych.

Test predyspozycji

W internecie istnieje wiele testów predyspozycji. Jeżeli masz 30/60 minut wolnego czasu to polecam się sprawdzić. Wyniku nie należy brać do serca, wszystkiego można się nauczyć, nawet logicznego myślenia. Test ma za zadanie sprawdzić, czy nauka zawodu Testera przyjdzie Ci łatwiej czy trochę trudniej. Ja na początku swojej przygody z testowaniem również zacząłem od tego kroku. 

Co jeśli nie masz odpowiedniego wykształcenia?

Polskie szkoły nie są w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie branży IT. Zmienia się ona tak szybko, że to, czego nauczysz się na studiach w ciągu 5 lat, może nie być aktualne w momencie otrzymania dyplomu. Jak wiesz system kształcenie nie zmienia się co rok czy co dwa lata. Jaki ma sens uczenie się odpalania lampy naftowej, skoro w XXI wieku posiadamy włączniki do światła? Poza tym w branży IT jest wiele osób, które nie mają odpowiedniego wykształcenia i często świetnie sobie radzą. 

Dziś wiele osób posiada wyższe wykształcenie i to nie ono decyduje o wyborze pracownika. Ważne są osobowość, doświadczenie zawodowe i to, jak potrafisz zaprezentować się na rozmowie.

Zarobki Testera

Miasto – jeśli w Twoim mieście jest dużo firm IT, będą one między sobą walczyć o pracowników, których brakuje na rynku. Podbijają stawki i oferują różne benefity pozapłacowe, aby zachęcić specjalistów do zmiany firmy.

Koszty życia w danym mieście – im więcej kosztuje życie w danym mieście, tym więcej pracodawcy muszą zapłacić, aby to zrekompensować.

Jakie są wymagania na dane stanowisko – chodzi tutaj o Twoje doświadczenie, posiadane certyfikaty i umiejętności.

Na rynku brakuje testerów, co oznacza, że firmy są skłonne zaoferować większe zarobki. W Wielkiej Brytanii jest czymś normalnym, że mamy podany przedział, ile pracodawca jest w stanie Ci zaoferować. W Polsce także pojawiają się firmy publikujące orientacyjną wysokość pensji, w szczególności w branży IT. Coraz więcej ogłoszeń posiada informacje o przewidywanych zarobkach.

Po więcej szczegółów dotyczących zarobków zapraszam Cie do raportu przygotowanego przez testerzy.pl

Możliwości rozwoju

Zaczynając jako tester manualny budujesz fundamenty, które umożliwią Ci rozwój w wielu kierunkach. Możesz dalej iść ścieżką kariery Testera, ale jeśli inna droga spodoba Ci się bardziej to z tego punktu masz wiele możliwości wyboru. Zostając Testerem stajesz na skrzyżowaniu, nie jest to zwykła polna droga, którą możesz iść tylko prosto, a raczej wielkomiejski węzeł komunikacyjny z mnóstwem możliwości wyboru kierunku i trasy, estakadami i tunelami.

Tester automatyzujący

 • Za pomocą języków programowania pisze skrypty automatyzujące testowanie
 • Zna podstawy obiektowych języków programowania
 • Blisko współpracuje z programistami

Kierownik testów

 • Monitoruje testy w poszczególnych etapach
 • Wskazuję jakie metodyki zostaną użyte dla danego zagadnienia
 • Zarządza zespołem testerskim

Programista

 • Tworzy oprogramowanie po przez pisanie kodu
 • Front-end Developer (FE) w uproszczeniu jest odpowiedzialny za to co widzi użytkownik
 • Back-end Developer (BE) jest odpowiedzialny za to co dzieje się za kulisami aplikacji
 • Full stack Developer to połączenie FE i BE Developera

Analityk biznesowy

 • Kontaktuje się z klientem, zbiera wymagania i określa jak co ma działać
 • Przekłada język biznesowy na język programistów i odwrotnie
 • Jest łącznikiem na styku biznesu i IT

Wdrożeniowiec

 • Szkoli pracowników firmy z obsługi nowych systemów/programów
 • Pomaga klientowi w zainstalowaniu i konfiguracji systemów czy narzędzi wytworzonych na jego zamówienie

Specjalista ds. użyteczności (UX)

 • Dba aby aplikacje czy systemy były przyjemne dla użytkowników
 • Tworzy prototypy/makiety aplikacji czy stron internetowych
 • Prowadzi warsztaty z klientami

Mam nadzieję, że po tym wpisie masz już jakiś obraz Testera w umyśle i wiesz, dlaczego warto nim zostać. Na koniec polecam Ci jeszcze webinar “Dzień z życia testera”. Nie martw się, jeśli czegoś nie będziesz rozumiał. Da Ci to mniej więcej pojęcie o charakterze tego zawodu, a z czasem te wszystkie trudne pojęcia zaczną układać się w całość.

Wpis został napisany przy pomocy książki “Zawód:Tester” Radosław Smilgin

Udostępnij i podziel się z innymi!
 • 7
 •  
 •  
 •  
 • 7
 •  
 •  
 •  
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Raptor

Nie zgodzę się, że podawanie zarobków w ogłoszeniach o pracę w IT to norma, z połowa na pracuj.pl ich nie ma. Natomiast są np pewne grupy na Facebooku, gdzie za niepodanie widełek ogłoszenie jest usuwane, a w przypadku recydywy chyba wyproszenie z grupy 🙂

Raptor

Teraz jest ok 🙂 Sam znam firmy, które się jeszcze nie ucywilizował to i unikają podawania widełek, a później narzekają, że nikt za bardzo się do nich nie zgłasza 🙂

Szymon

Z akapitu “Czy pracodawca to firma polska czy zagraniczna” wynika że według Ciebie firmy zagraniczne płacą lepiej. Niestety nie jest to złota reguła, nie wiem czy istnieją jakiekolwiek dane statystyczne na ten temat ale z moich obserwacji wynika że polskie firmy potrafią płacić tak samo dobrze (lub tak samo słabo :P) jak te zza granicy.