Co programiści sądzą o testerach?

Wstęp

W tym artykule chciałbym poruszyć bardzo ciekawy temat. Uważam bowiem, że jedną z ważniejszych umiejętności, pomagających w pracy grupowej, jest wzajemna świadomość. Postanowiłem więc, nieco formalnie, podejść do tematu. Jako, że mam dosyć dużą grupę znajomych z branży IT ( pozdrawiam!) to zadałem moim znajomym następujące pytania:

1. Jak współpracuje Ci się z testerami na co dzień?
2.Co sądzisz o wartości ich pracy?
3. Jakie masz dla nich porady.

Odpowiedzi uzyskałem w formie pisemnej na „fb” lub ustnej- nie przedstawię zatem szczegółowej ankiety, ale w paru zdaniach podsumuję, czego udało mi się dowiedzieć i do jakich wniosków doprowadziły mnie odpowiedzi przyjaciół. Dodam tylko, że znajomi pracują w różnym środowisku, od małego softwarehouse’u po duże „korpo” ( np. to obok lotniska w Gdańsku).

1. Jak współpracuje Ci się z testerami na co dzień?

Już na dzień dobry muszę stwierdzić, że moja ” grupa badawcza” poległa na pierwszym pytaniu. Okazało się, że wcale nie tak łatwo trafić na testera będąc programistą. Zdarzyło się nawet, że znajoma stwierdziła, że sama musi testować wytwarzaną przez siebie pracę. Jeżeli jednak do tej współpracy dochodziło, to kluczem były dwa czynniki: kompetencje testera i podział ról w zespole. Pierwsze wydaje się dosyć oczywiste- jeżeli programista musi większość swojej pracy spędzać z testerem, który nie wykazuje się samodzielnością i odpowiednim stopniem kompetencji- to lepiej żeby go nie było w ogóle. Testerzy, uczyć się! Drugi rodzaj odpowiedzi pokazał natomiast, że, prawidłowe zasady i właściwe zarządzanie, to słowa klucze dobrej współpracy. Jak wiele zależy od kadry managerskiej, wie chyba każdy 🙂

2. Co sądzisz o wartości ich pracy?

Jak się okazało, prawie każdy deweloper przyznał ( i mam nadzieję, że wcale nie dlatego, że to akurat ja pisałem), że pomoc dobrego testera jest nieoceniona. Deweloperzy, nie tylko nie mają ochoty testować swojego oprogramowania, ale czują, że mogą nie zrobić tego dobrze. „Dobrzy testerzy w poważnym produkcie są niezbędni”- tak uważa większość osób, z którymi rozmawiałem. Odpowiedzi te napawają optymizmem przede wszystkim dlatego, że wynikają z prawdziwego doświadczenia, są więc poparte faktami. Tak więc widać, że rynek, testerów po prostu potrzebuje. Jeżeli ma się na nim pojawiać tylko wartościowy/ coraz lepszy produkt, to bez testera się nie obejdzie.

3. Jakie masz rady dla testerów?

Wiadomo, tutaj także najpierw się wzbraniał, ale generalnie rozchodziło się najbardziej o automatyzacje. Deweloperzy, radzą się testerom automatyzować. Testowanie manualne jest jednak bardzo ważne ( o czym automatom zdarza się podobno zapominać). Na drugim miejscu padło także stwierdzenie, że tester powinien być samodzielny, profesjonalny i powinien trzymać się 'coding standardów’. Powinien pogłębiać wiedzę domenową.
Co podkreślała chyba większość, a co pozwolę sobie wymienić jako ostatnie, żeby nikt nie zapomniał:
dobry tester powinien myśleć nieszablonowo i być mieć umysł pełen szalonych pomysłów jak np. złamać aplikację.

Mam nadzieję, że ten, krótki artykuł co nieco rozjaśnił i będzie sprzyjał pogłębianiu pracy między testerami, a deweloperami!

Udostępnij i podziel się z innymi!
  • 5
  •  
  •  
  •  
  • 5
  •  
  •  
  •  
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments