#1 7 zasad testowania


 Zasady testowania


 W sylabusie ISTQB znajdziesz ogólne zasady testowania którymi warto się kierować. Nie są one trudne do zapamiętania a ich znajomość jest jak drogowskaz na ścieżce Testera. W dzisiejszym wpisie omówię krótko te zasady.


1.Testowanie ujawnia usterki

Image

Zadaniem testowania nie jest udowodnienie, że oprogramowanie nie posiada defektów, wręcz przeciwnie. Zgodnie z tą zasadą testowanie ujawnia usterki. Nawet w przypadku, kiedy testowanie nie wykryło żadnych defektów nie oznacza to, że wcale ich nie ma.

2.Testowanie gruntowne nie jest możliwe

image

Nie da się przetestować wszystkiego. Jesteś zawsze ograniczony w projekcie budżetem i czasem. Przy złożonych systemach przetestowanie wszystkich możliwości i kombinacji jest niemożliwe. Dodajmy do tego jeszcze wiele środowisk i urządzeń. Zamiast próbować przetestować wszystko powinieneś w testowaniu kierować się strategią. Bierz wtedy pod uwagę stopień ryzyka i jakie elementy są ważne dla systemu i klienta. Testuj dokładniej obszary narażone na usterki i te najczęściej wykorzystywane.

3.Wczesne testowanie

image

Cena naprawienia defektu rośnie wraz z późniejszym jej wykryciem. Jeśli znajdziesz jakiś błąd w dokumentacji jest to kwestia skreślenia paru zdań i napisania nowych. Natomiast im później, tym błąd jest droższy, ponieważ angażuję więcej osób w jego naprawę. Również może on przełożyć się na powstanie innych błędów w oprogramowaniu. Często zdarza się, że za późno wykryte defekty nie są naprawiane, ponieważ jest to zbyt duży koszt. Aktywności testowe mogą być przeprowadzane zanim pojawi się pierwsza linia kodu. Możesz wtedy przygotowywać przypadki testowe na podstawie wymagań. Kiedy powstanie pierwsza wersja oprogramowania możesz od razu zacząć ją testować.

4.Kumulowanie się błędów

image

W 20% modułach znajduję się 80% defektów. Testerzy często obserwują efekt “skupiania się” defektów. Powodem tego może być skomplikowana logika w kodzie, w której łatwo o pomyłkę. Wprowadzone zmiany w oprogramowaniu mogą powodować efekt “domina” czyli pojawienie się kolejnych defektów. Testerzy oceniając ryzyko w fazie planowania testów są w stanie wskazać “hot-spoty” miejsca w który prawdopodobnie będzie występować najwięcej błędów.

5.Paradoks pestycydów

image

Nie aktualizowane i niemodyfikowane testy przestaną z czasem wykrywać defekty. Paradoks polega na tym, że jeśli będziesz swoje “pole” spryskiwać cały czas tym samym środkiem owadobójczym. To w pewnym momencie pluskwy się uodpornią na niego. Sytuacja wygląda identycznie z błędami. Dlatego warto przeglądać i projektować nowe testy, aby wykryć większość defektów.

6.Testowanie jest zależne od kontekstu

image

Strona internetowa czy blog będą testowane inaczej niż system bankowy. W przypadku systemu bankowego skupisz się na bezpieczeństwie. Związane są z tym potencjalne ryzyka (kradzież pieniędzy z konta czy wyłudzenie kredytu). Niektóre problemy są dość trywialne, ale są takie które mogą narazić człowieka na straty materialne, utratę zdrowia czy śmierć. Zależnie od poziomu ryzyka będziesz dobierać odpowiednie techniki i metody testowania.

7.Mylne przekonanie o braku błędów

Zasady testowania

Jeżeli system nie spełnia wymagań użytkowników to znalezienie i usuwanie defektów nie ma sensu. Klientów nie interesuję ilość defektów, dopóki nie wpływają one bezpośrednio na użytkowanie oprogramowania. Ludzi interesuję, aby oprogramowanie pomagało wykonywać ich zadania w sposób efektywny. To że produkt nie posiada defektów nie znaczy, że spełnia wymagania i oczekiwania klientów.

 

Daj znać w komentarzu, która zasada najbardziej przypadła Ci do gustu. Mi osobiście “Paradoks pestycydów” stosuję tą zasadę na swoich drzewkach Bonsai.

Miłego dnia!

Udostępnij i podziel się z innymi!
  • 17
  •  
  •  
  •  
  • 17
  •  
  •  
  •  

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Hubert Arciszewskiświeżak Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
świeżak
Gość
świeżak

Wydaje mi się, że autor baaardzo mocno inspirował się http://testerka.pl/7-ogolnych-zasad-testowania/